Którą czekoladę wybrać - białą czy ciemną?

Jakie wyróżniamy czekolady?

Rodzaje czekoladyDo niedawna wyróżnialiśmy zaledwie cztery podstawowe rodzaje czekolad. Ostatnio jednak pojawił się kolejny, nowy kolor, który powoli zyskuje swoją popularność wśród podniebień konsumentów. Z tego powodu, kupując aktualnie czekoladę, posiadamy wybór pomiędzy następującymi rodzajami:

  • gorzka - zawierająca przynajmniej 70% masy kakaowej, a oprócz tego: tłuszcz kakaowy, cukier, a czasem dodatkowo nieco wanilii,
  • deserowa - zawierająca 30-70% masy kakaowej, a oprócz tego: masło kakaowe, cukier i dodatki smakowe,
  • mleczna - zawierająca od 20 do 30% miazgi kakaowej,
  • biała - niezawierająca miazgi kakaowej, a sam tłuszcz kakaowy, cukier i mleko
  • rubinowa/różowa - wytwarzana ze sfermentowanych ziaren kakaowca, o lekko kwaśnym posmaku; innowacja ostatnich lat, która pojawiła się na rynku dopiero w 2017 roku.

Jaką czekoladę wybrać najlepiej?

Którą czekoladę wybrać? Biorąc pod uwagę smak, można powiedzieć, że ile podniebień, tyle opinii! Czekolada biała najbardziej zasmakuje osobom, które lubią wysoki poziom słodyczy i oczekują, by przysmak był lekki i łatwo rozpływający się w ustach, ma jednak zupełnie inne walory smakowe od czekolad ciemnych. Czekolada gorzka zaskoczyć nas może lekką goryczą, który zwiększa się wraz z zawartością kakao. Dostarczy też naszemu organizmowi wielu korzystnych wartości odżywczych. Zasada tutaj jest prosta - im wyższa zawartość masy kakaowej, tym lepiej.

Do najczęściej wybieranych rodzajów czekolady należy jednak zdecydowanie mleczna. Ceniona jest za swoją słodycz, aksamitną teksturę i delikatny smak. Według badań, czekolada mleczna należy do ulubionych rodzajów przysmaków i jest najchętniej kupowana przez Polaków.

Jakie korzyści przynosi jedzenie czekolady?

Najkorzystniejszy wpływ na nasze zdrowie posiada czekolada gorzka, w której zawartość masy kakaowej przekracza 70%. W takiej czekoladzie możemy znaleźć wiele substancji dobroczynnych, takich jak: magnez, żelazo, białko, węglowodany, cynk, potas i nie tylko. Spożycie czekolady może zostać zatem porównane do zastrzyku sił - węglowodany błyskawicznie dodadzą nam energii, a magnez wspomoże układ nerwowy. Zauważono także istotny wpływ czekolady na poziom koncentracji i złagodzenie stresu, jak również poprawę nastroju i wspomożenie pracy mózgu. Można więc łatwo stwierdzić, że jedzenie czekolady mlecznej lub gorzkiej w odpowiedzialnej ilości stanowi połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Biała czekolada - Kraina SłodkościRodzi się tutaj jednak kolejne pytanie - ile czekolady można w takim razie zjeść? Zaleca się spożywanie od 2 do 3 kostek ciemnej czekolady dziennie. Taka dawka zapewni nam odpowiednią ilość substancji odżywczych, a najważniejsze właściwości czekolady odkryjemy na własnym przykładzie.

Czy biała czekolada wciąż jest czekoladą?

Czekolada biała posiada zarówno zwolenników, co przeciwników - ze względu na to, że nie zawiera ona miazgi kakaowej, niektórzy nie uważają jej za czekoladę. Powstaje ona z połączenia masła kakaowego, mleka i cukru, dzięki któremu mogła uzyskać jasny kolor i najsłodszy ze wszystkich rodzajów czekolad smak. Według jasno określonych praw i zasad znakowania, wyrób ten wciąż zaliczany jest jako rodzaj czekolady. Poza tym, nazewnictwo nie zdaje się grać tutaj dużej roli - najważniejsze jest to, by czekolada mogła cieszyć podniebienia i rozpieszczać nasze kubki smakowe, rozpływając się w ustach.